“H tovushini hosil qilish” mavzusidagi dars konspekti. h tovushini sahnalashtirish, h tovushini artikulyatsiya qilish h tovushini sahnalashtirish darsi

Vazifalar: etishmayotgan “Ch” tovushini sozlash.

Dars maqsadlari:
- “Ch” tovushining artikulyatsiyasi va alohida talaffuzini kuchaytirish.
- Artikulyar gimnastikani bajarish orqali til mushaklarini kuchaytirish.
- [H] tovushining to'g'ri talaffuzini mustahkamlash.
- tovushlar, bo'g'inlar va so'zlar fonida berilgan tovushni ajratib ko'rsatish qobiliyatini shakllantirish.
- nozik vosita ko'nikmalarini rivojlantirish;
- mantiqiy fikrlashni rivojlantirish;
- Vizual e'tibor va xotirani rivojlantirish.

Uskunalar: Toshbaqa o'yinchoq, rasmlar.

Tashkilot vaqti:
Nutq terapevti toshbaqa haqida topishmoq so'raydi:

Mening uyim, hamma joyda men bilan.
U orqa tomonda joylashgan.
Men qurbaqalar bilan do'stman
Men juda sekin yuraman.
Aslo xato emas
Men kimman...(toshbaqa)

O'yinchoq toshbaqa namoyishi.
Nutq terapevti:
Keling, toshbaqa bilan birga til uchun gimnastika qilaylik.
Artikulyar gimnastika:

1. "Spatula".
Maqsad: Tilni keng qilish va bo'shashgan holatda xotirjamlik bilan ushlab turish ko'nikmalarini rivojlantirish.
Tabassumdagi lablar. Og'iz ochiq. Tilning keng old chetini pastki labga qo'ying va uni 1 dan 5 gacha hisoblab, shu holatda ushlab turing - 10. Dudoqlar tarang bo'lmasligi uchun alohida e'tibor bering, keng tabassumga cho'zilmaydi, shunda pastki dudoqlar pastki tishlarni tortmaydi yoki tortmaydi. Til uzoqqa chiqmaydi: u faqat pastki labni yopishi kerak. Tilning lateral qirralari og'iz burchaklariga tegishi kerak.

2. "Pirog".
Maqsad: Tilning mushaklarini kuchaytirish, tilning lateral qirralarini ko'tarish qobiliyatini rivojlantirish.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Til chiqarish. Kurak shaklidagi tilning lateral qirralari yuqoriga ko'tariladi va tilning o'rta bo'ylama chizig'i bo'ylab tushkunlik hosil bo'ladi. 1 dan 5-10 gacha sanashda tilni shu holatda ushlab turing. Sizning lablaringiz tilingizga yordam bermasligiga va harakatsiz qolishiga ishonch hosil qiling.

3. “Belanchak”.
Maqsad: tilning mushaklarini kuchaytirish. Til uchining harakatchanligi va moslashuvchanligini, uni boshqarish qobiliyatini rivojlantirish.

a) keng til burungacha ko'tariladi va iyagiga tushadi;
b) keng til yuqori labga ko'tariladi, keyin pastki labga tushadi;
v) tilning keng uchi bilan pastki tishlar orqasidagi tuberkulyarlarga (alveolalarga), so'ngra yuqori qismining orqasiga teging;

4. “Til tishlar ustidan o‘tadi”.
Maqsad: Til mushaklarini kuchaytirish, til uchi harakatlarining egiluvchanligi va aniqligini va uni boshqarish qobiliyatini rivojlantirish.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Til harakatlari:
a) keng til bilan yuqori tishlarga tashqi tomondan, keyin esa ichkaridan teginish;
b) keng til bilan pastki tishlarga tashqi tomondan, keyin esa ichkaridan teging.
Mashqlarni bajarayotganda, tilning toraymasligiga, pastki jag' va lablar harakatsizligiga ishonch hosil qiling.

5. “Rassom”.
Maqsad: Tilning yuqoriga qarab harakatlanishini, uning harakatchanligini va uni boshqarish qobiliyatini rivojlantirish.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Tilning keng uchi bilan tanglayni silab, tilni oldinga va orqaga (tishlardan tomoqqa va orqaga) siljiting. Til toraymasligiga, yuqori kesma tishlarning ichki yuzasiga etib bormasligiga va og'izdan tashqariga chiqmasligiga, lablar tishlarga cho'zilmasligiga va pastki jag'ning qimirlamasligiga ishonch hosil qiling.

6. "Qo'ziqorin".
Maqsad: tilning mushaklarini kuchaytiring, tilning yuqoriga qarab harakatlanishini rivojlantiring, gioid frenulumni cho'zing.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Keng tilni butun tekisligi bilan tanglayga bosing (til so‘riladi) va 1 dan 5-10 gacha sanab, shu holatda ushlab turing. Til qo'ziqorinning yupqa qalpoqchasiga o'xshaydi va cho'zilgan hyoid frenulum uning poyasiga o'xshaydi. Tilning lateral qirralari tanglayga bir xil darajada mahkam bosilganligiga ishonch hosil qiling (ikkitasi ham cho'zilmasligi kerak), lablar tishlarga cho'zilmasligi kerak. Mashqni takrorlashda siz og'zingizni kengroq ochishingiz kerak.

7. “Akkordeon”.
Maqsad: Tilning mushaklarini kuchaytirish, tilni vertikal holatda ushlab turish qobiliyatini rivojlantirish, hyoid frenulumni cho'zish.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Keng tilni tanglayga bosing (til so'riladi) va tilni tushirmasdan, og'izni oching va yoping. Mashqni takrorlashda siz og'zingizni kengroq ochishga harakat qilishingiz va uni bu holatda uzoqroq ushlab turishingiz kerak. Og'zingizni ochganingizda, lablaringiz tabassumda va harakatsiz qolishi va tilingiz cho'kmasligiga ishonch hosil qiling.

8. “Mazali murabbo”
Maqsad: Tilning mushaklarini kuchaytirish, tilning harakatchanligini rivojlantirish, tilning keng old qismini ko'tarishni rivojlantirish.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Tilning keng old chetidan foydalanib, yuqori labni yalang, tilni yuqoridan pastga siljiting, so'ngra tilni og'izga, tanglayning o'rtasiga torting. Til toraymasligiga ishonch hosil qiling, orqaga tortilganda uning yon qirralari molarlar ustiga siljiydi va tilning uchi ko'tariladi. Dudoqlar tishlarga cho'zilmaydi, pastki jag "tilni yuqoriga tortmaydi" - u harakatsiz bo'lishi kerak.

9. "Kubok".
Maqsad: Tilning mushaklarini kuchaytirish, tilning lateral qirralari va uchini ko'tarish, tilni bu holatda ushlab turish qobiliyatini rivojlantirish.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Til chiqarish. Tilning lateral qirralari va uchi ko'tarilgan, til orqasining o'rta qismi tukli, pastga egilgan. Bu holatda 1 dan 5-10 gacha sanab, tilingizni ushlab turing. Dudoqlar tishlarga cho'zilmasligiga va pastki jag'ning harakatsizligiga ishonch hosil qiling.

10. “Diqqat”.
Maqsad: tilning yon qirralarini va uchini ko'tarilgan holatda ushlab turish qobiliyatini rivojlantirish, havo oqimini tilning o'rtasi bo'ylab yo'naltirishni o'rganish.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Til chiqarish. Tilning lateral qirralari va uchi ko'tariladi, til orqasining o'rta qismi pastga egiladi. Tilingizni shu holatda ushlab, burun uchidan paxta momig'ini puflang. Pastki jag'ning harakatsiz ekanligiga, lablar tishlarga cho'zilmasligiga va paxta momig'i to'g'ri uchib ketishiga ishonch hosil qiling.

11. “Channa”.
Maqsad: tilning harakatchanligini, tilni ko'tarilgan lateral qirralar bilan yuqori holatda ushlab turish qobiliyatini rivojlantirish.
Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Tilning lateral qirralari yuqori molarlarga mahkam bosiladi, orqa pastga egiladi, uchi bo'sh. tilni oldinga va orqaga siljitish, tilning lateral qirralari molarlar bo'ylab siljiydi. Pastki jag'ning harakat qilmasligiga va lablar tishlarga cho'zilmasligiga ishonch hosil qiling.

12. "Parvoz" - "Speaker" - "Tube".
Maqsad: orbicularis oris mushaklarini kuchaytirish, lablar holatini tezda o'zgartirish qobiliyatini rivojlantirish.
Tishlar yopiq. Dudoqlar i-o-u tovushlarining talaffuziga taqlid qiladi.

Darsning borishi.

1. O'yin: "Ch tovushini ushlang".
Ch tovushini eshitsangiz, qo'llaringizni qarsak chaling.
- P, Sh, Ch, C, L, Ch.
- PA, BUT, CHE, SA, SCHA, CHO.
- CHAY, UYQU, SOMOTI, SORREL, SHARKA, SHAPKA, BOL.

2. “Ch” tovushini o‘rnatishning o‘yin texnikasi. (Taqlid orqali ishlab chiqarish).
Nutq terapevti:
-Toshbaqalar juda sekin sudraladi, ular tinch va osoyishta.
-Toshbaqalar sukunatni yaxshi ko'radilar.
Ovoz baland bo'lsa, buni qilishingiz mumkin:
Logoped ko'rsatkich barmog'ini lablariga qo'yib: Ch-Ch-Ch-Ch-Ch...
Nutq terapevti "ch" tovushining artikulyatsiyasini aniqlaydi:
"Ch" tovushini talaffuz qilishda
Dudoqlar yumaloq va bir oz oldinga suriladi.
Tishlar bir-biriga yaqin joylashgan.
Tilning keng uchi qattiq tanglayning old tomoniga ko'tariladi, tilning lateral qirralari yuqori molarlarga bosiladi.
Havo oqimi alveolalar va tilning old qismi orasidagi tor bo'shliqdan kuch bilan o'tadi.
-Bola nutq terapevtidan keyin takrorlaydi: Ch-Ch-Ch-Ch...

3. Barmoq gimnastikasi: “Toshbaqa”.
- "Qancha chang, qancha axlat -
"Men tez orada eshikka bormayman"
- Va og'ir xo'rsindi
- Bizning toshbaqa.
Biz barmoqlarimizni toshbaqaning oyoqlari kabi sekin harakatlantiramiz.

4. O‘yin: “Rasmni toping”.
Bola ismlarida "Ch" tovushini o'z ichiga olgan rasmlarni tanlashi kerak.
Rasmlar: chamadon, soat, ko'zoynak, bochka, ari, belanchak, to'p, kalit, shlyapa, pike, quti, shingil, shippak, tank.
Dars xulosasi:
-Qaysi tovushni talaffuz qilishni o'rgandingiz? ("Ch" tovushi).
Juda qoyil!

Agar biron sababga ko'ra tovush taqlid bilan ishlamasa, unda siz "Ch" tovushini ishlab chiqarishning mexanik usulidan foydalanishingiz mumkin. 5-sonli probdan foydalanib, boladan bo'g'inni talaffuz qilish so'raladi, 5-son bilan biz tilni ko'taramiz va orqaga suramiz, so'ngra lablarni yumalaymiz.

"CH" tovushining to'g'ri artikulyatsiyasi

  • lablar yumaloq va oldinga suriladi;
  • tishlar birlashtiriladi, ular orasida faqat kichik bo'shliq qoladi;
  • tilning keng uchi qattiq tanglayning old tomoniga ko'tariladi;
  • tilning orqa qismining o'rta qismi tushirilib, depressiya hosil qiladi;
  • tilning lateral qirralari yuqori molarlarga bosiladi;
  • havo oqimi alveolalar va tilning old qismi orasidagi tor bo'shliqdan kuch bilan o'tadi (artikulyatsiya boshida tilning uchi yuqori kesma tishlarning asosi bilan yopiladi, so'ngra keskin orqaga siljiydi), nafas olish. w tovushini talaffuz qilishdan ko'ra kuchliroq, kuchliroq, havo surish bilan chiqariladi va tilning o'rtasidan o'tadi;
  • yumshoq tanglay ko'tariladi, farenksning orqa devoriga bosiladi va og'iz bo'shlig'iga o'tishni yopadi;
  • tovush paychalari tarang emas, ular bir-biridan ajralib turadi, ovoz hosil bo'lmaydi.

“Ch” tovushi “t” va “sch” tovushlaridan tashkil topgan affrikatdir. Agar ushbu tovushlarning normallashtirilgan artikulyatsiyasi mavjud bo'lsa, unda ishlab chiqarish, qoida tariqasida, qiyinchiliklarga olib kelmaydi. Boladan "th" tovushini intensiv talaffuz qilish so'raladi, tilni bir oz orqaga, yuqori kesmalardan alveolalarga tortib, keyin tilni uzaytiradi.

Asosiy qiyinchilik - tilning old qismining pozitsiyalarini bir zumda o'zgartirish va tilning molarlari va lateral qirralari orasidagi kamonni ushlab turish.

"Ch" tovushi uchun mashqlar

"Ch" tovushi uchun til uchun artikulyatsiya mashqlari

(Barcha mashqlar ko'zgu oldida 5-7 martagacha hisoblab bajariladi va ularga kulgili she'rlar bilan hamrohlik qilish tavsiya etiladi)

  • Smile-Tube: yuqori tishlarni pastki tishlarga qo'ying, lablarni tabassum bilan cho'zing, barcha tishlarni ko'rsating, tabassumni 3 - 5 soniya ushlab turing, lablarni naychada oldinga cho'zing, lablarni shu holatda 3 - 5 soniya ushlab turing. Bir pozitsiyadan ikkinchisiga 5-7 marta o'tish. Jarayon davomida tishlar ochilmaydi va harakatlanmaydi.
  • Kubok: og'iz keng ochilgan, keng tilning old va yon qirralari ko'tarilgan, lekin tishlarga tegmang.
  • Til tishlar ustidan o'tadi: og'iz ochiq, lablar tabassumda. Keng tildan foydalanib, pastki tishlarga tashqi tomondan, keyin esa ichkaridan teging. Mashqlarni bajarayotganda, tilning toraymasligiga, pastki jag' va lablar harakatsizligiga ishonch hosil qiling.
  • Jam: og'iz biroz ochilgan, til tashqariga yopishgan. Tilingizning keng old chetidan foydalanib, yuqori labingizni yalang va tilingizni og'zingizning orqa tomoniga siljiting, tilingizni yuqoridan pastga siljiting, lekin yon tomondan emas.
  • Fokus: og'iz biroz ochiq. Tilingizni chashka bilan oldinga suring va uni ko'taring, burun uchida yotgan paxta momig'iga silliq nafas oling. Siz har qanday narsani, masalan, yilning vaqtiga qarab - kuzda barglar, qishda qor parchalari va boshqalarni puflashingiz mumkin.
  • Futbol: tabassum, tilingizning keng chetini pastki labingizga qo'ying. Va "F" tovushini talaffuz qilayotganda, paxta momig'ini puflang, to'pni stolning qarama-qarshi chetiga puflang yoki darvozaga GOL uring!
  • Qo'ziqorin: Og'iz ochiq. Tabassumdagi lablar. Keng tilni butun tekisligi bilan tanglayga bosing (til so‘riladi) va 1 dan 5-10 gacha sanab, shu holatda ushlab turing. Til qo'ziqorinning yupqa qalpoqchasiga o'xshaydi va cho'zilgan hyoid frenulum uning poyasiga o'xshaydi. Tilning lateral qirralari tanglayga bir xil darajada mahkam bosilganligiga ishonch hosil qiling (ikkitasi ham cho'zilmasligi kerak), lablar tishlarga cho'zilmasligi kerak. Mashqni takrorlashda siz og'zingizni kengroq ochishingiz kerak.
  • Ot: tabassum qiling, tishlaringizni ko'rsating, og'zingizni biroz oching va tilingizni bosing (otning tuyog'ini chertgandek). Chin harakatsiz. O'zgaruvchan sur'atda (ba'zan tez, ba'zan sekin) tilingizni bosing, shunda u avval tanglayga yopishadi va keyin pastga tushadi. Tishlar orasidagi masofa kamida bir yarim barmoq bo'lishi kerak. Mashqni takrorlang. Pastki jag' harakatsiz. To'g'ri bosish bilan gioid ligament ("frenulum") cho'ziladi va aniq ko'rinadi. Shuningdek, siz lablaringizning holatini "A" tovushidan "O" tovushiga o'zgartirishingiz mumkin va shu bilan birga bolangiz bilan ma'lum bir ritmga bosishga harakat qilishingiz mumkin.
  • Bir oz konfet yopishtiring: Keng tilingizni pastki labingizga qo'ying. Tilingizning uchiga bir bo'lak yumshoq konfet qo'ying va konfetni og'zing tomiga yuqori kesma tishlar orqasiga yopishtiring. Pastki jag'ning harakatsiz ekanligiga ishonch hosil qiling. Og'zingizni 1,5-2 sm oching.Jag'ni harakatsiz ushlab turish uchun molarlar orasiga o'rnatilgan silgidan foydalanish mumkin. Sekin-asta bajaring. Ushbu mashq til mushaklarini kuchaytirish va tilni yuqoriga ko'tarish mahorati uchun JUDA MUHIM!

    Dudak mashqlari

    Tishlaringizni yoping. O tovushini talaffuz qilayotgandek, lablaringizni yumalab, oldinga cho'zing. Dudoqlar burchaklari tegmasligi kerak. Dudoqlar tishlarni qoplamaydi. Dudoqlaringizni bo'shashtiring va mashqni bir necha marta takrorlang.

    Ekshalatsiyani rivojlantirish uchun mashq qiling

    Dudaklaringizni aylantiring va nafas olayotganda havoni bir tekis va kuch bilan chiqaring. Mashqni kaftingiz bilan boshqaring - siz iliq oqimni his qilishingiz mumkin.

    Til mashqi

    Til ostiga qo'yilgan tekis tayoq (choy qoshiqning tekis uchi) yordamida tilni og'iz tomining old qismiga ko'taring. Tilning uchini tanglayga ko'taring. Tishlaringizni bir yarim barmoq kengligida oching. Dudaklaringizni aylantiring. Tilingizni yuqori holatda bir muddat ushlab turing. Mashqni ko'p marta takrorlang. Mashqni tayoq ishlatmasdan takrorlang. Bunday holda, til erkin ko'tarilishi va tanglayga qarshi ushlab turilishi kerak.

"Ch" tovushini sozlash

Tayyorgarlik mashqlarini bajarganingizdan so'ng, siz xirillagan tovushlarni chiqarish usullaridan birini tanlashingiz kerak.

1. Taqlid bilan:
- bolaga o'yin tasvirlari bilan birgalikda ovozli talaffuz namunasi taklif etiladi (chigirtkaning chiyillashi va boshqalar); Shu bilan birga, to'g'ri artikulyatsiya va taktil (taktil) sezgilarning vizual nazorati qo'llaniladi.

2. “CH” tovushi tarkibiy qismlarining birlashishidan.:
— boladan nafas chiqarayotganda t’, sch tovushlarini talaffuz qilish so‘raladi: avval sekin, keyin tez va keskin (bir ovozda).

3. Malumot tovushidan:
- boladan tilning alveolalar bilan bog'lanishiga e'tibor berib, tilni asta-sekin orqaga siljitib, "-at" bo'g'inini talaffuz qilish so'raladi; Siz qo'llaringiz bilan tilning harakatini qo'shimcha ravishda taqlid qilishingiz mumkin.

Avval asta-sekin, keyin sur'atni oshirib, biz "th" va "sh" tovushlarining kombinatsiyasini talaffuz qilamiz - qorong'i.

4. Mexanik yordam bilan mos yozuvlar ovozidan:
— boladan tilning alveolalar bilan bog‘lanishiga e’tibor berib, th/at tovushini/bo‘g‘inini talaffuz qilish so‘raladi, til ustiga qo‘yilgan spatula bilan tilni asta-sekin orqaga siljitadi;
- boladan tovushni talaffuz qilish so'raladi, shu bilan birga barmoqlarini og'zining burchaklariga engil bosib, lablarini oldinga cho'zadi - "og'iz bo'shlig'i bilan": tilning uchi orqaga siljiydi, h tovushi eshitiladi.

To'g'ri talaffuz qilingan tovushni [CH] olgandan so'ng, siz davom etishingiz kerak ovozni avtomatlashtirish bo'g'in va so'zlarda.
Bizning veb-saytimizda avtomatlashtirish uchun mashqlar va materiallar mavjud. Shuningdek, uni o'quv adabiyotlari bo'lgan har qanday do'konda sotib olish mumkin.

Bolaga CH harfini va tovushni [CH] nutq terapevtlari yordamisiz belgilash mumkin, lekin mustaqil tizimli darslarni tashkil etish orqali. Bolalarga to'g'ri artikulyar tovushni ishlab chiqarish uchun tilni qanday tiklashni tushunishga yordam beradigan ko'plab qiziqarli usullar mavjud.

Bolaning yoshi va nutq apparatining tayyorgarligi

Agar 3-4 yoshli bola CH tovushini va harfini talaffuz qilmasa, bu hali ham normal diapazonda, chunki [CH] tovushining artikulyatsiyasi murakkab:

  • tilning uchi tanglayga ko'tariladi, ichkaridan yuqori tishlarning alveolalariga tegishi uchun ilgak kabi egiladi;
  • bir lahzaga og'zingning tomiga yopishib qoladi;
  • keyin tilning butun tanasi keskin pastga tushadi.

[H] tovushining bunday murakkab artikulyatsiyasi 5 yoshdan boshlab bolalar uchun mavjud. Agar u allaqachon tovushlarni o'zlashtirgan bo'lsa, bola uni talaffuz qilishga tayyor , va [Sh].

Ovoz shakllanishini [Ch] tinglang va siz tovush yumshoq [t'] va keskin [sch'] dan iborat ekanligini eshitasiz.

Ovoz xususiyatlari [H]:

Ovozi [CH'] undosh, zerikarli, doimo yumshoq.

Ovoz sozlamalari [h]

Ovozning artikulyatsiyasi [H] 3 usulda o'rnatilishi mumkin:

  1. [t'] qismidan foydalanish: bu tovushni juda tez sur'atda talaffuz qiling, shunda tilning uchi tanglay tomondan yuqori kesma tishlarning tagiga etib boradi. Keyin uni o'rashni boshlang, xuddi tishlarning ildizlari - alveolalardagi tuberkulyozni silagandek. Va shu bilan birga, xuddi tabassumda bo'lgani kabi, og'zining burchaklarini keng cho'zish kerak.
  2. Ikki komponentdan [t'] va [sch'] foydalanish: keng tabassum, avval sekin, keyin tezroq va tezroq, navbat bilan [t'] va [sch'] talaffuz qiling. Tezlik ularni birlashtirishga va tovushning aniq artikulyatsiyasiga erishishga imkon beradi.
  3. Jarayonni bosqichlarga bo'lish orqali tovush hosil bo'lishini tushuntiring: mashq uchun sizga qog'oz varag'i yoki shokolad kerak. U tilning uchiga suyanadi va boladan uni ichkaridagi yuqori kesma tishlar orasida joylashgan teshikka yopishtirish so'raladi. Buning uchun siz avval bu joyni his qilishingiz kerak, so'ngra tilingizni bir parcha muomala bilan "topshiriq" ga yuborishingiz kerak. Shokolad yoki qog'ozni tuzatish uchun siz kuch ishlatishingiz kerak, bu sizga xizmat qiladi va tilning harakatini avtomatlashtirishga imkon beradi.

Barcha holatlarda bolani ko'zgu oldida o'tirib, uning harakatlarini aks ettirishda kuzatib borishini ta'minlashga e'tibor qaratish kerak. Ba'zi ota-onalar bu qoidani e'tiborsiz qoldiradilar, ammo nutq terapiyasi seanslari og'iz va tilning holatini vizual nazorat qilish bilan ancha samarali bo'ladi.

Artikulyatsiya gimnastikasi

Birinchidan, tilingizni "isitish" kerak, chunki bu organ katta mushakdir. Uni ishga tayyorlashga yordam beradigan ba'zi mashqlar:

  • "Tishlaringizni tozalash": tilingizni yuqori tishlaringizning ichki qismi bo'ylab yugurishingiz kerak. Buni ortib borayotgan tezlikda qilish kerak. U tishlarning tagiga - tish go'shti bilan uchrashadigan joyga tegishi muhimdir. Bu alveolalar joylashgan joy.

  • "Qo'ziqorin": bu vazifa qisqa frenulum tufayli boshqa tovushlar bilan bog'liq muammolarga duch kelgan bolalarga yordam beradi. Chaqaloq tabassum bilan lablarini cho'zishi va keng tilini yuqori tanglayga bosishi kerak. Og'iz qanchalik keng ochiq bo'lsa, natija shunchalik yaxshi bo'ladi.

  • "Shirinliklar": tilingizning uchiga kofe yoki shokolad qo'ying va old tishlar yaqinidagi yuqori tanglayga yopishtiring. Og'zingizni keng ochish muhimdir. Ovoz ishlab chiqarish mashqlaridan farqli o'laroq, bola uni talaffuz qilishning hojati yo'q, chunki vazifa mushakni mustahkamlashdir.

Agar bola buni qilishni yaxshi ko'rsa, uni artikulyatsiya blokining oxiriga qo'yish mumkin va u erdan [Ch] tovushini talaffuz qilishga o'tish mumkin: birinchi navbatda, mashq tovushsiz, keyin esa buni qilish zarurati bilan murakkablashadi. [Ch] talaffuz qiling.

To'g'ri artikulyatsiya

Yuqorida tavsiflangan mashqlar [H] tovushini ishlab chiqarish bir necha usullar bilan mumkinligini aniq ko'rsatib turibdi, ular tovush chiqarish usulida farqlanadi:

1. Yo‘naltiruvchi tovushdan foydalanish va tilning ketma-ket harakatlarini to‘g‘ri joylashtirish:

  • Chaqaloqdan doimo yumshoq [t'] ni talaffuz qilish va shu bilan birga tilning alveolalar bilan mahkam qo'shni bo'lishini ta'minlashga e'tibor qaratish so'raladi. Keyin mutaxassis bu holatdan tilni halqum tomon burishishni ko'rsatadi. Buning uchun spatula ishlatiladi. Agar izolyatsiya qilingan tovush [t'] unga qiyin bo'lsa, uni [at'] bilan almashtirishingiz mumkin;
  • boladan [t'] deyish so'raladi va bir vaqtning o'zida og'zining burchaklarini barmoqlari bilan bosib, lablarini naycha kabi cho'zadi. Dudoqlarning bu pozitsiyasi bilan til avtomatik ravishda orqaga siljiydi.

2. Qismlarni birlashtirish effektidan foydalanish [H]:

  • siz chaqaloqdan qattiq ovozsiz [t] ni, keyin esa [sch] ni izchil, lekin tezda talaffuz qilishni so'rashingiz kerak. Avvaliga bu asta-sekin, keyin esa tezlashuv tezligini oshirish bilan amalga oshiriladi. Nafas chiqarishda talaffuzning shakllanishi muhim.

3. Taqlidning o‘ynoqi shakli yordamida mashq qiling:

  • chigirtka yoki "chaqiruv" o'rdaklarining chiyillashiga taqlid qilish - "kacha-kacha";
  • bolaga she'r o'qing: kattalar satrlarni o'qiydi va bolaning ovozini aytishi kerak bo'lgan joylarda pauza qiladi.

4. Malumot tovushlaridan foydalaning:

  • tilning to'g'ri holatiga e'tibor qaratib, "t" tovushini talaffuz qilishni so'rang. Bola talaffuz qilganda, egilgan kaftning harakati bilan tovush shakllanishiga hamroh bo'ling.

Mutaxassis bo'lmagan kishi uchun qaysi usul bolaga mos kelishini aniqlash qiyin. Buning uchun ota-onalar ushbu mashqlarning har birini navbatma-navbat ishlatishlari mumkin. Ish natijalariga ko'ra uning samaradorligi baholanadi. Asosiysi, bolaning [t'] va [h] tovushlarini farqlay olishi bilan to'xtab qolmaslikdir, chunki artikulyatsiya qobiliyati hali mustahkamlanmagan.

Ovozni avtomatlashtirish [h]

Talaffuzni avtomatlashtirish uchun quyidagi mashqlar ketma-ketligi qo'llaniladi:

  • avval to‘g‘ridan-to‘g‘ri, keyin teskari bo‘g‘inlarni talaffuz qilish: cha-ach, uch-chu, cho-och;
  • oxirida [h] qo‘shilgan bir va ikki bo‘g‘inli so‘zlarni talaffuz qilish: to‘p, o‘yin, buqalar, qush;
  • tovush o'rtada joylashgan so'zlarning talaffuzi: barrel, o'rdak, o'rgimchaklar;
  • [h] bilan boshlanadigan so'zlarni talaffuz qilish: choynak, cho'yan, Chukotka;
  • tovushli iboralarni o'qish yoki talaffuz qilish, ularni juftlashtirish: choy stakanlari, charm chamadon, stump-stump, cat-mushuk.
  • bu tovush bilan to'yingan sof iboralar va she'rlar avtomatlashtirish bo'yicha nutq terapiyasi ishining yakuniy qismidir.


So‘z birikmalari va gaplardagi [h] tovushini avtomatlashtirish
Tovushni [h] sof tilda avtomatlashtirish

Ovozlarni farqlash [h]-[t], [h]-[ts], [h]-[sch],

[h]-[t] tovushlarini ajratish muammosi bu tovushni bir tilda talaffuz qilishni o'rganayotgan bolalar uchun xosdir. [ts]-[h]” va [h]-[h] tovushlarining farqlanishi ikki tilli oilalarning bolalari uchun dolzarbdir. Ushbu almashtirish Oltoy oilasining chet tillari uchun xosdir.

Farqlash uchun boladan [h]-[t], [h]-[ts], [h]-[sch] tovushlarini o'z ichiga olgan bo'g'inlar, so'zlar, iboralar, jumlalarni talaffuz qilish so'raladi.





She’riyatda [h] - [ts] tovushlarining farqlanishi
[h]-[sh’] tovushlarining bo‘g‘inlarda farqlanishi So‘zlardagi [h]-[w’] tovushlarining farqlanishi
Matnlardagi [h]-[sh’] tovushlarining farqlanishi She’riyatda [h] - [w’] tovushlarining farqlanishi

Yekaterina Sulaymonova
Ovozni avtomatlashtirish [h]. Artikulyatsiya mashqlari

Ovoz uchun artikulyatsiya mashqlari [h].

1. "Oyna".

Dudoqlaringizni oldinga torting va ularni kvadratga o'xshatib qo'ying. Dudoqlar burchaklari tegmasligi kerak.

2. "Blinchi".

Tabassum qiling, og'zingizni bir oz oching va tinchgina tilingizni pastki labingizga qo'ying. Uni 10 gacha hisoblash uchun ushlab turing.

Pastki labning burishmasligiga yoki pastki tishlarga tortilmasligiga ishonch hosil qiling. Til keng bo'lishi kerak, uning qirralari og'iz burchaklariga tegishi kerak. Hech qanday keskinlik bo'lmasligi uchun lablaringizni kuchli tabassumga cho'zmang. Tilingizni juda uzoqqa chiqarmang, u faqat pastki labingizni yopishi kerak.

3."Rassom".

Tabassum qiling, og'zingizni oching, tilingizni yuqoriga ko'taring va tilingizning uchini ishlating, xuddi cho'tka yordamida osmonni yuqori tishlardan bo'yin va orqaga bo'yab qo'ying. (oldi va orqasi). Buni asta-sekin, 10 gacha hisoblashingiz kerak.

4. "Tishlarimizni yuvaylik".

Tabassum qiling, tishlaringizni ko'rsating, og'zingizni biroz oching va tilingizning uchidan foydalaning "toza" yuqori tishlarning orqasida, tilni yonma-yon siljitish. Dudoqlar harakatsiz va jilmayuvchi holatda. Tilni yonma-yon harakatlantirganda, uning tish go'shtida ekanligiga va tishlarning yuqori qirrasi bo'ylab sirpanmasligiga ishonch hosil qiling.

5. "Kubok".

Tabassum qiling, og'zingizni oching, tilingizni chiqarib, burningizga torting. Tilning lateral qirralarini yuqoriga ko'tarishga harakat qiling. Tilingizni 10 tagacha "chashka" shaklida saqlang.

6. "Mazali murabbo".

Og'zingizni biroz oching, yuqori labingizni tilingizning keng old qirrasi bilan yalang, tilingizni yuqoridan pastga siljiting, lekin yon tomondan emas.

Faqat til ishlayotganiga va pastki jag'ning harakatsizligiga ishonch hosil qiling, til "chashka" shaklida keng bo'lishi kerak. Tilning keng old qirrasi yuqori labni to'liq qoplashi kerak.

7. "Yelkan".

Tabassum qiling, og'zingizni keng oching, tilingizni yuqoriga ko'taring va uchini yuqori tishlarning orqasidagi yuqori "tüberküller" ga bosing. Tilingizni shu holatda 10 tagacha hisoblang.

8. "To'pni darvozaga kiriting".

lablarini "naycha" bilan cho'zing va stol ustidagi paxta to'pi ustiga kuch bilan puflang. Yonoqlaringiz shishib ketmasligiga ishonch hosil qiling.

9. "Diqqat".

“Krujka” qiling, burun uchiga kichik bir paxta qo'ying, burningizdan nafas oling va og'zingizdan paxta momig'iga kuchli puflang, shunda u yuqoriga uchadi.

To'g'ri tovush artikulyatsiyasi [h].

Dudoqlar bir oz oldinga va yumaloq (oyna). Tilning uchi tanglayga tegib turadi (yuqori tishlar orqasida). Tilning lateral qirralari yuqori molarlarga bosiladi. Tilning orqa tomoni ko'tariladi. Ekshalatsiyalangan havo bosimi ostida tilning uchi tanglaydan chiqib ketadi.

To'satdan va baquvvat gapiring ovoz [h] [h] [h]…

Uzun, chizilgan [hhh] talaffuz qiling...

Xarakterli ovoz [h]: acc., kar, har doim yumshoq.

O'yin "Qo'lga oling ovoz» .

Kattalar aytadi tovushlar. Bola eshitsa, qarsak chaladi ovoz [h].

h, sch, h, w, a, m, h, c, h, s, o, h, h, s, g, h, w, h, s, l, c, w...

O'yin "Qo'lga oling ovoz» .

Kattalar bo'g'inlarni talaffuz qiladi. Bola eshitsa, qarsak chaladi ovoz [h].

Cha, zha, sha, cha, jo, so, zy, chu, sa, chu, chi, su, shu, cho, sho, ra, zha.

O'yin "Mendan keyin takrorlang".

ovoz [h]) .

A) cha-cha-cha, cho-cho-cho, chu-chu-chu, chi-chi-chi, che-che-che.

B) cha-cho, chu-cha, cho-chi, cho-chu, cha-chi, chu-cha, cho-chi, chi-cha, chu-cho, chi-cho, cha-cha, cho-cha.

B) cha-cha-cho. cha-cho-cha.

voy-voy-voy. Voy-buy.

Chu-cha-cha. Chu-cha-chu.

cho-cha-cha. cha-cha-cho.

choo-choo-chu. Cha-cho-cho.

cha-chu-chu.

D) cha-cho-chu. Chu-cha-che.

Cho-chu-cha. Chu-cho-cha.

Chu-cha-cho.

Toza gap.

Bola faqat bo'g'inlarni takrorlaydi. Qolganini faqat kattalar aytadi.

Qilich yo'q - cha-cha-cha.

O'yin "Mendan keyin takrorlang".

Kattalar bo'g'inlarni talaffuz qiladi, bola takrorlaydi. (to'g'ri talaffuz uchun qarang ovoz [h]) .

A) achchiq-achchiq. Ych-ych-ych.

Ich-ich-ich. Yach-yach-yach.

Juda-juda-juda. Ich-ich-ich.

Uch-uch-uch. Ech-eh-eh.

B) och-och. Yach-ych.

Ach-ich. Uch-ych.

Ach-uch. Uch hujayra.

Ah-hujayra. Uch-ich.

Ach-ich. Ich-ich.

Juda yaxshi. Ich-yach.

Juda yaxshi Ich-uch.

Juda yaxshi. Ich - juda yaxshi.

B) ach-ach- och. Ych-ych - juda yaxshi.

Juda-juda-juda. Yach-uch-uch.

Ich-uch-ich. Ich-ich-ach.

Uch-ich-ich.

D) och-ich- och. Uch-uch-och.

Och-ich-ach. Ach-uch-och.

Ich-ach-och. Juda yaxshi.

Och-ach-ich. Ach-och-ich.

O'yin "Mendan keyin takrorlang".

Kattalar so'zlarni talaffuz qiladi, bola takrorlaydi. (to'g'ri talaffuz uchun qarang ovoz [h]) .

Boy odam, shifokor, rook, tun, qiz, qudratli, to'p, kalit, pech, muammo, qovoq, bochka, ko'zoynak, tuproq, pochta, qiz, qalpoq, shippak, qiz, bug, nevara, tuxum, suv, uzuk, arpa , karam boshi, sham, bulut, vazifa, buqa, belgi, yelka, istayman, marvarid, o'qituvchi, belanchak, oqayotgan, bola, choy, chashka, mo''jiza, toza, o'qing, mo''jizalar, siskin, aniq.

O'yin "Sevimli odamning ismini ayting".

Doʻqmoq, barmoq-... suv-...

Qal'a-, ko'za-... it-...

Shisha-, til-…. Sled-…

Ko'za-, echki-... rulon-...

O'yin "Qiyin so'zlar"

Yasmiq, tap raqsi, Chukchi, kepka.

Kollokatsiyalar.

Onamning shlyapasi.

Quyma temir pechka.

Vanya quyoni.

Choy stakanlari.

Anya to'pi.

Bir piyoladagi choy.

Pechdagi bulochkalar.

O'yin "Ochko'z".

Bola hamma narsa uniki ekanligini aytadi.

Masalan: choyim, kosam...

Qalam, to'p, halqa, pechka, barrel.

Toza gap.

Bola kattalardan keyin butun iborani takrorlaydi.

Qilich yo'q - cha-cha-cha.

Biz to'pni orzu qilamiz - che-che-che.

Biz to'pni olishdan xursand bo'lamiz - chu-chu-chu.

Bizga to'plar kerak - chi-chi-chi.

O'yin "Xatolarni tuzatish".

Bulochkalarni Tanechka pishiradi.

Sonechkaning oyoq kiyimlari tozalanmoqda.

O‘quvchiga she’rlar o‘qiladi.

Yubkani nevaram tikkan.

Takliflar.

Onam suvli qovoq tayyorlamoqda.

Buqaning dumli dumi bor.

Qizning to'rida kapalak bor.

Svetochkaning chamadonida futbolka va bluzka bor.

Sonechka skameykada o'tiribdi.

Onamning soati, qizining soati bor.

1. Anyaning tungi stolida hamma narsa bor;

Bir paket pechenye, bir guruh shirinliklar,

Yubka, futbolka, to'p, ko'zoynak,

Bluzkalar, iplar, tugmalar.

2. Belanchakda soatlab vaqt sarflang

Ivan chayqaladi.

Uchuvchi bo'lishni orzu qiladi

Bu kichkina yigit.

Til burmalari.

1. Quyonning nishoni bor,

Belgida qovoq bor.

2. Tanya aniq

Raqsga teging.

Hech kimning raqsi yo'q

Unchalik aniq eshitilmaydi.

3. Daraxtlarda kurtaklari bor,

Bog'da bochkalar bor.

Yozgi aholi (qayta hikoya qilish).

Dachada Kolya va Vanya onasiga yordam berishadi mumkin: barrelga suv quying, qovoqni sug'orib oling, pechkani yoqing. Onam o'g'il bolalarni yozgi aholi deb ataydi.

Ovozni ifodalashda [h]

Tovushni artikulyatsiya qilishda h

1. Dudoqlar yumaloq va bir oz oldinga suriladi;

2. Tishlar uchrashmaydi;

3. Tilning uchi orqa tomoni bilan birgalikda yuqori tishlar yoki alveolalar bilan ko'prik hosil qiladi. Bu kamon ular orasidagi bo'shliqqa sezilmas tarzda o'tadi;

4. Tilning o'rtasida qisqa havo oqimi bor, u og'izga olib kelingan qo'l kafti bilan havoning turtkisi kabi seziladi;

5. Yumshoq tanglay ko'tariladi, farenksning orqa devoriga bosiladi, burun bo'shlig'iga o'tish yo'lini yopadi, havo oqimi og'iz orqali o'tadi;

“Ch” tovushi “t” va “sch” tovushlaridan tashkil topgan affrikatdir. Agar ushbu tovushlarning normallashtirilgan artikulyatsiyasi mavjud bo'lsa, unda ishlab chiqarish, qoida tariqasida, qiyinchiliklarga olib kelmaydi. Boladan "th" tovushini intensiv talaffuz qilish so'raladi, tilni bir oz orqaga, yuqori kesmalardan alveolalarga tortib, keyin tilni uzaytiradi.

Asosiy qiyinchilik - tilning old qismining pozitsiyalarini bir zumda o'zgartirish va tilning molarlari va lateral qirralari orasidagi kamonni ushlab turish. Ushbu pozitsiyani tushunishda bolaga artikulyar profil yordam berishi mumkin, bu esa portlovchi elementning afrikativ elementga bir zumda o'zgarishini ta'kidlaydi.

Ovoz ishlab chiqarishning dastlabki bosqichida siz o'rta va ko'rsatkich barmoqlaringiz bilan tilning chetlarini molarlarga bosishingiz mumkin.

Ovoz ishlab chiqarish Ch.

Ch tovushi ikki xil yasalishi mumkin.

Usul 1. Biz t-t-t kombinatsiyasini tez sur'atda talaffuz qilamiz (tilning uchi yuqori kesma tishlarning asosiga tegadi). Keyin biz asta-sekin tilning uchini orqaga siljiy boshlaymiz, xuddi yuqori alveolalarni silagandek. Shu bilan birga, biz tabassum bilan lablarimizni keng cho'zamiz. Natijada aniq Ch tovushi bo'lishi kerak.

Usul 2. Avval asta-sekin, keyin sur'atni oshirib, biz th va sh tovushlarining kombinatsiyasini talaffuz qilamiz - qorong'i. Keng tabassum qilishni unutmang. Bu muhim!

Bir muncha vaqt Ch tovushini alohida talaffuz qilishni mashq qiling: "Soat qanday chalinadi?" - "Ch-ch-ch." "Chigirtka qanday chiyillaydi?" - "Ch-ch-ch." "Shovqinli chaqaloqni qanday tinchlantirish kerak?" - "Ch-ch-ch."



CH tovushini odatda taqlid qilish oson, agar bolaning nutqida to'g'ri talaffuz qilingan Sh va J tovushlari mavjud bo'lsa.Agar biron sababga ko'ra taqlid tovushi ishlamasa, mashqlar to'plamiga o'tish foydali bo'ladi. Iltimos, avval artikulyatsiya mashqlari bo'yicha tavsiyalarni o'qing.

Ovozning to'g'ri talaffuzini rivojlantirish uchun mashqlar to'plami [H].

Bir oz konfet ustiga yopishtiring.

Maqsad: Til mushaklarini kuchaytirish va tilni yuqoriga ko'tarishni mashq qilish.

Tavsif. Og'iz 1,5-2 sm ochiq.Til keng yoyilgan va pastki labda xotirjam yotadi. Tilingizning eng uchiga kichik bir bo'lak kofe qo'ying va konfetni og'zingizning tomiga yuqori tishlaringiz orqasiga yopishtiring. Biz mashqni sekin sur'atda bajaramiz.

Diqqat! Jismoniy mashqlar paytida siz faqat tilning ishlashini ta'minlashingiz kerak, pastki jag' harakatsiz bo'lishi kerak. Agar pastki jag harakatda ishtirok etsa, tishlar orasiga yon tomonga toza ko'rsatkich barmog'ini qo'yishingiz mumkin - keyin og'iz yopilmaydi.

Ovozni taqlid qiluvchi tovushni talaffuz qilish [t].

Tavsif. Og'iz keng ochilgan. Dudoqlar tabassumga cho'ziladi. Tishlar barmoq kengligida bir oz ochiladi. Tilning uchi alveolalar ustida joylashgan. Nafas olayotganda biz havoni tilning uchiga kuchli zarbalar bilan puflaymiz. Bunday holda, tilning uchi alveolalardan sakrab chiqishi kerak va tilning chetlari yuqori molarlardan biroz uzoqlashishi kerak. Ingliz tiliga [t] o'xshash zerikarli, qattiq ovoz eshitiladi. Biz uni tez yoki sekin sur'atda talaffuz qilamiz. Biz ovozni yoqmaymiz.

Keling, lablarimizni biroz yumalab, tishlarimizni bir-biriga yaqinlashtirib, ushbu mashqni takrorlaymiz.

Diqqat! Jismoniy mashqlar paytida tilning uchi odatdagi [t] ni talaffuz qilishda bo'lgani kabi, yuqori tishlarga emas, balki alveolalarga tayanishiga ishonch hosil qiling.

[h] dan o'tish tovushini talaffuz qilish, [t] tovushiga taqlid qilish.

Maqsad: Ch tovushining to'g'ri artikulyar tuzilishini shakllantirish.

Tavsif. Og'iz ochiq. Tilning uchini yuqoriga, alveolalar tomon ko'taring. Tilning lateral qirralari yuqori lateral tishlarga mahkam bosiladi. Bosh barmog'ingiz va ko'rsatkich barmog'ingizdan foydalanib, tilning chetlariga (pastdan yuqoriga) bosing. Barmoqlar orasida cho'zilgan "frenulum" ko'rinadi. Chuqur nafas olib, kuchli nafas chiqarish bilan biz ingliz tiliga taqlid qiluvchi tovushni talaffuz qilamiz [t]. Ovoz [h] eshitiladi.

Keyin mashqni barmoqlardan foydalanmasdan bajaramiz. Tishlar bir-biriga yaqin, lablar oldinga suriladi va yumaloqlanadi. Barmoqlaringiz bilan yonoqlaringizni engil ushlab turishingiz mumkin.

Diqqat! Tilning chetlari yuqori molarlardan chiqmasligi kerak. Havo tilning o'rtasidan, uning uchi alveolalardan keskin sakrab chiqqanda chiqadi.

Biz onomatopeya yordamida ovozni tuzatamiz: "Soat qanday chalinadi?" - "Ch-ch-ch." "Chigirtka qanday chiyillaydi?" - "Ch-ch-ch." "Shovqinli chaqaloqni qanday tinchlantirish kerak?" - "Ch-ch-ch."

Teskari bo'g'inda [H] tovushini avtomatlashtirish.

Ovozni avtomatlashtirishni faqat ovoz chiqarilgandan va izolyatsiya qilingan shaklda to'g'ri talaffuz qilingandan keyin boshlashingiz mumkin. Qoida tariqasida, [h] tovushini teskari bo'g'in bilan avtomatlashtirishni boshlash osonroq. Biroq, agar bolangiz to'g'ridan-to'g'ri bo'g'in yozishni osonlashtirsa, siz undan boshlashingiz mumkin. Yopiq yoki teskari bo'g'in "unli + undosh" shaklidagi bo'g'in ekanligini eslatib o'tamiz.

A-ch, o-ch, u-ch, y-ch, i-ch

I-ch, y-ch, y-ch, y-ch.

ach-och-uch ych-yach-yoch

yuch-ich-ech ach-ech-yach

och-uch-yuch uch-yoch-ich

ych-ech-ach ych-yuch-och